Czy Bóg nam pomaga

Jeśli przyjmiemy za paradygmat to, że jesteśmy dziećmi Bożymi, to automatycznie jako dzieci powinniśmy się spodziewać również pomocy od Boga – naszego ojca,  na wzór nas ludzi. Moje dzieci mogą na mnie liczyć nie tylko w rozumieniu nauki, ale fizycznie w razie potrzeby najbardziej błahej, z którą nie mogą sobie poradzić.
Kilka tygodni temu, w wyniku sporu z pewną osobą na temat pomocy Bożej, jako nagrody za działalność na rzecz Boga, poprosiłem pewnego znajomego, którego uważam za autorytet w dziedzinie interpretacji i rozumienia Biblii, o to, by zajął swoje stanowisko wobec powyższego. Napisał mi tak:

„”Rożnica pomiędzy Starym Przymierzem a Nowym jest taka:

W ST Bóg zapewniał każda pomoc w zamian za posłuszeństwo wobec Prawa. Żadne nieszczęścia, żadne
klęski Izraelitów nie prześladowały, zawsze było słonce kiedy było trzeba i zawsze był deszcz kiedy był potrzebny.Kobiety i zwierzęta rodziły w doskonały sposób, bez jakichkolwiek problemów i każdy miał szczęście, czyli błogosławieństwo.Dzisiaj nic z tych rzeczy. Jedynie pomoc w sensie duchowym, czyli Bóg daje swego Ducha, który pomaga w zrozumieniu Słowa ale nadal nie ma błogosławieństw.

Przyjdą one dopiero w Królestwie Bożym.”

W związku z tym, że ów znajomy jest w pewnym sensie wzorcem duchowym dla mnie, autorytetem, to muszę przyznać, że moja wiara została lekko zachwiana na krótką chwilę.
Pomyślałem sobie tak: jeśli Bóg obecnie nie pomaga, to właściwie po co mam się modlić? mogę się modlić tylko o Ducha Bożego w zrozumieniu Biblii i tyle.
A Isus?
Według tego myślenia, mam tylko brać przykład z Isusa i nie liczyć na Jego pomoc i „cuda,” gdyż to co mi pozostało, to czekać na to, że błogosławieństwa przyjdą dopiero w królestwie Bożym do którego nie wiem czy się załapę. Generalnie można rzec; człowiek może być totalnie przekreślony.
Poczułem po tych przemyśleniach pustkę i smutek. Po pewnym czasie musiałem tą pustkę czymś wypełnić. Przyjąć jakąś teorie, hipotezę. Mojego znajomego, lub inną. Jeśli teorie znajomego są racjonalne, to muszą i logicznie dać się wytłumaczyć.
Zacząłem od rzeczy podstawowej – Biblii. Skoro Isus nam nie pomaga to pomyślałem, że trzeba to sprawdzić.
Skojarzyłem na wstępie te oto wersy w Łukaszu:

9 [JK] I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

10 Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.

11 Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża?

12 Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona?

13 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą

Jak widać już w tym cytacie jest wyraźna wskazówka pomocy Isusa. Zapewne będą tacy, którzy się uprą, że dotyczy to tylko ducha w zrozumieniu Boga, ale mocnym argumentem jest ostatnie zdanie, gdzie nie jest napisane wcale o darze wz rozumieniu Biblii ale ogólnie o o obdarowywaniu.

Ok, idziemy dalej. Mamy jedną modlitwę do Boga, którą przedstawił apostołom sam  Isus a w niej:

” chleba powszedniego daj nam dzisiaj”

I znów mogą pojawić się głosy, że tym chlebem jest jedynie Słowo Boże z czym się nie zgadzam, ponieważ Isus dał ludziom literalnie  prawdziwy chleb pomnożony.

Biblia wyraźnie utwierdza nas w tym, że Isus przybył na świat, aby każdy potrzebujący kto w niego wierzy, otrzymał to co prosi. To że nie wszystkim Isus spełnia  prośby zawarte w modlitwach  jest winą:
– notorycznego grzeszenia
– nie naśladowaniu Isusa
– tkwieniu w sidłach szatana
– wpływie demonów
– uczestniczenie w sakramentach i świętach odstępczych kościołów jak np. katolicki
– braku zaufania do Boga
– tkwienie w złym środowisku z wyboru

Uważam, że Isus przyszedł na świat nie tylko po to by nam przekazać Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym ale i dla pokazania faktycznych cudów, które on może spełnić. Przemiana wody w wino była prozaiczną potrzebą organizatorów wesela, zachowaniem honoru przed gośćmi weselnymi. Isus ją spełnił mimo, że nie dotyczyła spraw życia i śmierci
Innym przykładem jest ustanie silnego wiatru na jeziorze po którym płynęli apostołowie. Isus pomagał potrzebującym w rozmaitych sytuacjach. W chorobie, w opętaniu, w braku pożywienia. Nie przyszedł powiedzieć ludziom „Dam Wam Ducha Bożego do zrozumienia Biblii”.

Dla mnie, po przeprowadzeniu powyższej analizy, teza znajomego jest bez serca  i nie logiczna

Jest jeszcze nie rozstrzygnięta kwestia męczeństwa. Skoro święci, czyli dobrzy ludzie wierzący w Boga umierali w męczarniach, to jaka tu mowa o pomocy? Wg mnie osoby te miały specjalne zadania do wykonania, na zasadzie każdy bierze taki ciężar, jaki może podnieść. Gdyby było inaczej, to powinniśmy się poddać chorobom, złym ludziom, bandytom itd

„Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, Ja jestem drzwiami dla owiec. Wszyscy, ilu przede mną przyszło, to złodzieje i zbójcy, lecz owce nie słuchały ich. Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie.” Ew. Jana 10:7-9

Dla mnie Isus jest takimi drzwiami i  wiem, że jeśli zechce i będzie uważał to za stosowne  to mi pomoże.
Już nie raz mi pomógł w sprawach stricte fizycznych, materialnych bo tego potrzebowałem i to nie dla własnej przyjemności.
Jest dla mnie kimś bardzo ważnym i wiem, że skoro tak często mówił, że jesteśmy jego owcami, co oznacza że jest On naszym pasterzem, to ja mu ufam i liczę na Jego pomoc, że da mi nie tylko Słowo, ale i nakarmi mnie fizycznie.

 ISUS CHRYSTUS JEST WIELKI I KOCHA NAS

Nie zgadzam się z opinią jakoby wszelkie dary były dopiero po naszej śmierci. Po śmierci nie będzie chorób, wyzysku itp.  Zresztą istnieje pogląd, iż większość chorób powstaje w wyniku złego funkcjonowania naszej psychiki co związane jest zapewne z grzechem

Co Wy sądzicie na ten temat?

Reklamy

1 komentarz

Filed under Jak żyć, Rozważania biblijne

One response to “Czy Bóg nam pomaga

  1. Aleksander Pacuta

    Hebrajczyków 13:8 daje w tym temacie wiele do myślenia.
    Bóg działa nadal…Mateusza 18:19-20, Modlitwa z wiarą..to pewność w działanie Boga. Inną kwestią w jaki sposób Bóg odpowiada na modlitwy, bo nie zawsze jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s